Міжнародні фахівці та експерти провели онлайн-дискусію з приводу проблемних юридичних питань, які пов’язані з фактами вчинення військових злочинів, злочинів проти людства та екології російськими військами на території України.
Захід відбувся 6 квітня 2022 року за сприяння депутата Європейського парламенту Сергія Лагодинського.
Участь у дискусії взяли голова Євроюсту Ладіслав Хамран, професор Колумбійського університету Белінда Купер, а також керуючий партнер ЮК «GRECO» Павло Куфтирєв.
У своєму вступному слові Сергій Лагодинський наголосив, що головним завданням є не тільки зупинення агресії, але й притягнення до відповідальності винних у злочинах та руйнуваннях, що відбулись під час війни.
У свою чергу, Ладіслав Хамран, повідомив про дії Євроюсту по координації та допомоги у розслідуванні злочинів, які вчиняються російською армією на території України. Зокрема, 10 держав-членів ЄС розпочали власні розслідування військових злочинів росії проти України та її населення. Окрім того, Україна, Литва та Польща створили спільну команду із розслідування злочинних фактів, до діяльності якої найближчим часом приєднається й Міжнародний кримінальний суд з власним розслідування за фактами військових злочинів. Однак, по фактам цілеспрямованого знищення екологічних систем поки що, на рівні ЄС, жодна із країн не активізували своєї діяльності.
Ладіслав Хамран також підкреслив, що багато активів, які належать олігархам із росії та біларусі, були обтяжені санкціями. Проте санкції – це лише міра адміністративного реагування, яка не позбавляє цих осіб права власності. Країни ЄС, на даний час, розділяють таку точку зору, що позбавити права власності цих осіб можливо лише в порядку кримінального переслідування та лише на підставі вироку суду шляхом конфіскації.
Белінда Купер, яка є фаховим експертом із питань військових злочинів, права перехідного післявоєнного періоду та міжнародних трибуналів, багато уваги привернула правовим проблемам, що пов’язані із тим, що росія не є учасником Міжнародного кримінального суду та не ратифікувала його статут. Проте, в цілому це не виключає можливості юрисдикції по відношенню до міжнародних злочинів, що вчинені росією проти України. Пані Купер також зауважила, що на сьогодні питання притягнення до юридичної відповідальності представників бізнесу держави, яка здійснює військову агресію та за вчинені нею злочини, у правовому полі не врегульовано та подібних прецедентів ще не існувало.
Керуючий партнер ЮК «GRECO» Павло Куфтирєв під час своєї доповіді звернув увагу на факти цілеспрямованого знищення екосистеми в Україні армією рф, застосування зброї із метою заподіяння значної шкоди не військовим об’єктам, а цивільній інфраструктурі з метою вбивства мирного населення та заподіяння значної шкоди довкіллю. Особливо резонансним є факти діянь російської армії по відношенню до атомних електростанцій, що може бути кваліфіковано виключно як ядерний тероризм. Окрім того, Павло Куфтирєв також доповів про співпрацю з комісіями та органами, що створені для фіксації та документування злочинів проти довкілля. Однак, на його переконання, необхідно запровадити жорсткі механізми для забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної російською військовою агресією українським громадянам та юридичним особам серед яких:
• запровадження законодавчого механізму субсидіарної відповідальності російських олігархів та афілійованих із кремлем осіб, активи яких знаходяться за межами території рф;
• негайне припинення членства росії в усіх міжнародних організаціях, а всі державні компанії повинні бути включені до санкційних списків;
• новий Нюрнберзький процес по відношенню до росії та її керівних осіб, як військових злочинців;• колективні позови від різних груп осіб, предметом яких буде відшкодування спричиненої агресієюшкоди;
• компанії, які не пішли із російського ринку та продовжують наповнювати російських бюджет, повинні також нести субсидіарну відповідальність за дії агресора.
Усі учасники дискусії неодноразово підкреслювали важливість досудових розслідувань, які відбуваються за кожним фактом вчинення злочинів під час війни, на важливості документування цих фактів, а також на провідній ролі саме національних правоохоронних органів та національних судів у питанні притягнення винних осіб до відповідальності. Міжнародний кримінальний суд у цих питаннях носить лише допоміжну функцію й призначений для високопосадовців, а не для звичайних виконавців злочинних наказів.